Info

badice.com ~ travel musings for the masses

Posts tagged thrifty

Choose another tag?

With the economy heading nose first for the pavement there has been an increase in stories about people feeding their families on the cheap. One story last week discussed a family of five living on $100 worth of groceries a month. The family bought a lot of canned goods, frozen vegetables, and stocked up on meats when they were cheap. On the surface there is nothing wrong with this, but when health and sustenance are taken into account, the family’s plan does not sound so great.

A Google search for multiple terms did not bring up the exact story but something that did pop up was an eHow article titled “How to Spend $100 on Groceries and Eat Well For a Month“. It is basically a shopping list for an entire month and though it contains dried fruit, a majority of the items are heavily processed and/or salt heavy. By no means am I a doctor but the list looks like a terrible diet, there is barely any fiber, there is a ton of starch, and most of the starches are bleached white flower.

The family on television had a similar list and apparently shopping for so little money is becoming a trend. This leads me to my question, is sacrificing diet for cheap food a good idea? Are there not better things to knock-off of one’s budget to allow for more spending on food, a vital piece of life? I am not suggesting that everyone should be shopping at Whole Foods or upscale stores, I just think that what we feed our bodies should be more healthy than a loaf of white bread everyday.

The way that Jessica and I budget is that we figure around $80-$100 per week for food. We usually sit down one night and go through cookbooks and make a menu for the next week, the whole process takes 30-minutes. Jess writes down all of the ingredients and then compares that to what we have in the pantry and the fridge and marks things off that we already have. We then go to the grocery store together and buy as much as we can for as little as we can. Lately we have been looking at shopping at an extra store to get things that we know will be cheaper at one place, especially with meat products.

One glaring observation I have made from shopping with Jessica is that vegetables are cheap, as long as they are in season. The amount of green leafy vegetables that can be had at a low price is amazing and it does not end with them, there are tons of options ranging from avocados to leeks. Fruit is a little trickier but grapes and apples are usually available year-round and at a decent price.

The trick with all of this is to actually eat the food that is bought. Dinner is made every night and the leftovers are taken to work the next day by both of us. Some dinners last two or more lunches (soups and sandwiches). Doing the math, I figured that our daily cost for eating a meal is around $2 each. Now I am sure the families that eat on $100/month are down in the pennies per meal, but does that really matter when the meals are not necessarily healthy?

What do you think? How much do you spend a month on groceries?